Bliža se leto 2025, ki ga je Generalna skupščina Združenih narodov (ZN) razglasila za mednarodno leto zadrug. Njegov cilj je promocija zadrug in prednosti ter koristi zadružnega načina delovanja podjetja za posameznika in družbo.

Slogan Mednarodnega leta zadrug 2025 »Zadruge gradijo boljši svet« poudarja ključno vlog zadrug pri pospeševanju doseganja ciljev trajnostnega razvoja do leta 2030.

Generalna skupščina ZN je mednarodno leto zadrug razglasila že drugič, prvič leta 2012. S tem se zadrugam in zadružnemu poslovnemu modelu priznava vloga, kakršno imajo za vse človeštvo že dve stoletji: so orodje, ki lokalnim proizvajalcem tržnih dobrin omogoča, da se s skupnim nastopom na trgu lahko soočajo z izzivi, ki so posledica koncentracije kapitala, konkurenčnosti, ki temelji na ekonomiji obsega, ter globalizacije trgovine. Lokalni proizvajalci združeni v zadruge lahko svojim družinam ter skupnostim, v katerih živijo in delajo, zagotavljajo dolgoročno varnejšo ekonomsko, energetsko, prehransko, socialno prihodnost, naravo in skupnosti pa ohranjajo vitalne in raznolike. Tudi zato ZN poudarjajo, da imajo zadruge eno ključnih vlog pri pospeševanju doseganja ciljev trajnostnega razvoja do leta 2030. V obdobju, ko se Evropska komisija in države članice že pripravljajo na novo programsko obdobje po letu 2027, je eden izmed poglavitnih ciljev mednarodnega leta zadrug toliko bolj sporočilen: »Vlade, ki ustvarjajo spodbudno okolje za zadruge.«.

Simbolika logotipa Mednarodnega leta zadrug 2025

Za promocijo Mednarodnega leta zadrug 2025 so Združeni narodi objavili poseben logotip, ki simbolizira ljudi po vsem svetu, ki se med seboj povezujejo, da bi s skupnimi močmi in sodelovanjem ustvarili boljši svet. Logotip je sestavljen iz treh barv, ki jih navdihuje grafična podoba ciljev trajnostnega razvoja: rdeča predstavlja družbo, modra gospodarstvo in zelena okolje. Prepletanje barv pomeni prispevek zadrug k ciljem trajnostnega razvoja, ki so zapisani v Agendi 2030. Logotip je namenjen ozaveščanju in promociji zadrug in zadružnega načina delovanja skoz celotno mednarodno leto zadrug.

Zadruge so ena najstarejših oblik povezovanja, ki so svetovno znane in priznanje

Zgodovina zadružništva sega v 19. stoletje, ko so se delavci in kmetje začeli združevati v zadruge, da bi si izboljšali svoje gospodarske in socialne razmere. Prve sodobne zadruge so nastale v Veliki Britaniji, kjer so leta 1844 v mestu Rochdale delavci ustanovili potrošniško zadrugo. Danes so zadruge razširjene po celem svetu in v številnih gospodarskih panogah, kot so trgovina, zavarovalništvo, bančništvo, industrija, storitve, kultura in umetnost, šolstvo, zdravstvo, sociala, kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo in še bi lahko naštevali. Po zadnjih podatkih je po svetu približno tri milijone zadrug, ki vključujejo več kot milijardo članov in zaposlujejo 10 % vseh delovno aktivnih prebivalcev. V Evropi deluje preko 170.000 zadrug, ki zaposlujemo pet milijonov ljudi. Član zadruge je skoraj vsak peti prebivalec Evrope. Po principu zadružništva delujejo številna znana evropska podjetja kot so Société Coopérative Agricole, Groupe Crédit Agricole, Groupe BPCE, E. Leclerc, Mondragon Corporation, Rabobank ter REWE Group in Edeka, slednji sta največji živilsko-trgovski verigi v Nemčiji.

Več kot 150-letna tradicija zadružništva na Slovenskem

V Sloveniji imajo zadruge več kot 150-letno zgodovino in so nastale iz potrebe po zaščiti slovenskega kmeta in ohranitvi slovenske zemlje v njegovi lasti. Danes je v Sloveniji po uradnih podatkih v različnih dejavnostih registriranih 388 zadrug, ki skupaj ustvarijo 974 mio EUR prometa in imajo 2.800 zaposlenih. V Sloveniji so najbolj razvite kmetijske in gozdarske zadruge.

    Kmetijske in gozdarske zadruge v Sloveniji povezuje Zadružna zveza Slovenije (v nadaljevanju ZZS). V ZZS je včlanjenih 59 kmetijskih in gozdarskih zadrug, ki skupaj ustvarilo 887 mio EUR prihodkov, kar je 91 % prometa vseh registriranih zadrug v Sloveniji. Zadruge so pomemben deležnik v verigi oskrbe s hrano in bistveno pripomorejo k prehranski varnosti, saj se preko zadrug trži večina odkupljenega slovenskega surovega mleka, govedi, drobnice in grozdja, v pomembnih količinah kmetje prek svojih zadrug tržijo vrtnine, sadje, hmelj in les. Številne zadruge imajo v okviru svojih dejavnosti tudi predelovalne obrate: klavnice, mesno in mlečno predelovalne obrate, vinske kleti, oljarne in druge, v katerih predelujejo kmetijske pridelke svojih članov in kooperantov v proizvode lastnih blagovnih znamk vrhunske kakovosti. V okviru zadrug, članic ZZS deluje preko 330 zadružnih trgovin, ki delujejo na podeželju in omogočajo, da je lahko tudi na odročnih lokacijah, ki za ostale trgovce niso privlačne, pestra in konkurenčna ponudba živil, kmetijske mehanizacije in opreme, ob tem pa se ohranjajo podeželska in manj razvita območja produktivna in vitalna.

    Dogodki povezani z Mednarodnim letom zadrug 2025

    Zadružna zveza Slovenije bo mednarodno leto zadrug 2025 obeležila na Kongresu Zadružne zveze Slovenije, ki bo potekal 12. in 13. marca v Portorožu. Vabimo vas, da objave o mednarodnem letu zadrug 2025 in Kongresu ZZS spremljate preko spleten strani Zadružna Zveza Slovenije - ZZS, z novostmi se lahko seznanite na našem Facebook profilu ZZS.

    Dogodke v svetovnem merilu organizira in beleži Mednarodna zadružna organizacija ICA, ki združuje in zastopa zadruge po vsem svetu. Svoj sedež ima v Bruslju in deluje prek štirih regionalnih uradov (Afrika, Severna in Južna Amerika, azijsko-pacifiško področje in Evropa), osmih sektorskih organizacij (kmetijstvo, bančništvo, trgovina, ribištvo, zdravje, stanovanjska problematika, zavarovalništvo, industrija in storitve) ter petih odborov in mrež (spol, raziskave, zakonodaja, mladina in razvoj). Ustanovljena je bila leta 1895 in je s tem ena najstarejših nevladnih organizacij na svetu, ki zastopa več kot 1,2 milijarde članov zadrug po celem svetu. Več na spletni strani ICA.

    Prvi dogodek, ki je bil namenjen uradni najavi in predstavitvi Mednarodnega leta zadrug 2025 je potekal v okviru globalne zadružne konference ICA v New Delhiju v Indiji od 25. do 30. novembra 2024. Več o dogodku je dostopno na spletni povezavi TUKAJ.

    Zadruge, na podlagi resolucije generalne skupščine Združenih narodov iz leta 1992, vsako prvo soboto v juliju obeležujemo mednarodni zadružni dan. Sobota, 5. julija 2025 bo ob praznovanju 103. mednarodnega dne zadrug in 30. mednarodnega dne zadružništva Združenih narodov še posebej svečana.

    Pot naprej

    Mednarodno leto zadrug 2025 je več kot le praznovanje, je apel posameznikom, podjetjem in naši družbi, da je vredno delovati v skladu z zadružnimi vrednotami sodelovanja, povezovanja in solidarnosti, saj lahko le s skupnimi močmi in dejanji preoblikujejo našo družbo in jo naredijo bolj pravično in vključujočo. Še poseben apel je namenjen odločevalcem, da se s spodbudnim okolje prepozna vloga zadrug in njenih članov.

    Preberite tudi

    22.11.2024

    Regijski posveti Zadružne zveze Slovenije opozorili na izjemno vlogo zadrug pri zagotavljanju slovenske prehranske neodvisnosti

    Ljubljana, 22. november – Zadružna zveza Slovenije (ZZS) je v prvi polovici novembra 2024 tradicionalno izvedla regijske posvete za zadruge po vsej Sloveniji. Na posvetih smo pregledali aktualne teme s področja kmetijstva in zadružništva ter ukrepov kmetijske politike kot tudi rezultate poslovanja kmetijskih zadrug, članic ZZS.

    Preberi več