ZZS opozarja, da je praksa prodaje pod nabavno ceno eno od ključnih ravnanj v verigi preskrbe s hrano, ki se na začetku verige odrazi v prodaji kmetijskih pridelkov pod proizvodnimi stroški, kar ogroža ekonomski obstoj kmetov in s tem prehransko suverenost Slovenije.

Ob objavi predloga Zakona o hrani je ZZS z zaskrbljenostjo ugotovila, da MKGP te prepovedi ni vključilo v veljaven nabor nedovoljenih ravnanj v verigi preskrbe s kmetijskimi in živilskimi proizvodi (64. člen predloga). ZZS poudarja, da je vključitev te prepovedi izjemnega pomena za dolgoročno ureditev neustreznega stanja v celotni verigi preskrbe s kmetijskimi in živilskimi proizvodi.

Tudi Evropska komisija se zaveda prisotnih neravnovesij v verigi preskrbe s hrano, zaradi katerih so prihodki kmetov prenizki, delež tveganj in stroškov, ki jih nosijo, pa previsok. V svoji novi Viziji za kmetijstvo in prehrano z dne 20. 2. 2025 je Komisija izrecno poudarila, da se v prihodnje ne bo toleriralo praks, ki kmete sistematično silijo v prodajo pod proizvodnimi stroški (točka 3.1. Vizije).

ZZS je zato na MKGP ponovno naslovila predlog za vključitev prepovedi prodaje pod nabavno ceno v 64. člen predloga Zakona o hrani. Prepoved bi lahko dolgoročno odločilno pripomogla k zagotavljanju takšnih odkupnih cen kmetijskih pridelkov, ki bodo kmetom zagotovile pokrivanje proizvodnih stroškov in omogočile nadaljnji razvoj njihove kmetijske dejavnosti. S tem bi se na nacionalni ravni zmanjšala tveganja pri zagotavljanju prehranske suverenosti, kar je v teh časih negotovosti še posebej pomembno.


Ključni poudarki pobude ZZS za vključitev prepovedi prodaje pod nabavno ceno v novi Zakon o hrani:

  • Nujnost zakonske prepovedi: ZZS predlaga, da se v novi Zakon o hrani nujno vključi določilo o prepovedi prodaje kmetijskih in prehrambnih izdelkov pod nabavno ceno. ZZS poudarja, da je to potrebno zaradi razširjene prakse cenovnega izčrpavanja in nižanja trgovskih marž pod nabavne cene, ki se uveljavljajo na trgu.
  • Zaščita slovenske prehranske verige: ZZS predlaga, da se z zakonsko prepovedjo prodaje pod nabavno ceno zaščiti slovenska prehranska veriga in postavi zagotavljanje prehranske suverenosti, ki temelji na čimvišji samooskrbi s kmetijskimi pridelki, za strateški nacionalni cilj.
  • Definicija nabavne cene: ZZS predlaga, da se v zakon jasno definira nabavna cena kot dobaviteljeva cena na enoto, po kateri je kmetijski ali živilski proizvod kupljen, zmanjšana za vse rabate ali popuste, ki so izkazani izključno na računu in povečana za odvisne stroške v zvezi z nabavo tega proizvoda (prevoz, zavarovanje, špedicija in carina).
  • Predlagane izjeme: ZZS predlaga, da se v zakon vključi natančno določene izjeme od prepovedi prodaje pod nabavno ceno, in sicer za primere prodaje izdelkov pred iztekom roka trajanja, umika kmetijskih in prehrambnih izdelkov iz asortimana, razprodaje izdelkov zaradi zapiranja objektov ter za fizične in pravne osebe, katerih tržni delež je manjši od 2 %.
  • Negativne posledice prodaje pod nabavno ceno: ZZS opozarja na številne negativne posledice prodaje pod nabavno ceno in zahteva, da država prepozna te škodljive učinke, ki vključujejo negativen pritisk na cene, zmanjšanje finančne stabilnosti, nelojalno konkurenčnost, zmanjšano povpraševanje po domačih izdelkih ter povečan uvoz izdelkov slabše kakovosti. ZZS poudarja, da primeri iz Slovenije kažejo na dramatičen padec deleža izdelkov slovenskega porekla ob takšnih cenovnih politikah.
  • Primer cene mesa v 2023: Popis cen mesnih izdelkov 17. 1. 2023 je ugotovil, da je med 18 mesnimi izdelki v košarici bilo 14 izdelkov slovenskega porekla, torej skoraj 78%. Povprečna cena košarice mesnih izdelkov je bila 23,25 €. Popis cen mesnih izdelkov v košarici, ki je bil izveden 19. 12. 2023, je ugotovil, da je od 18 mesnih izdelkov bilo le še 6 izdelkov slovenskega porekla, torej le še tretjina. Povprečna cena košarice mesa pa je znašala 6,93 €. Povprečna cena mesnega izdelka se je torej znižala za 3,35-krat, število izdelkov slovenskega porekla pa za 2,36-krat. Če bi se popis izdelkov nadaljeval, bi se vsekakor cene še znižale, slovenskih mesnih izdelkov pa v košarici ne bi bilo. Enormno znižanje cen mesnih izdelkov je bilo povezano izključno s prodajo pod nabavno ceno in ne morebitnimi zunanjimi dejavniki.
  • Strateški pomen prepovedi: ZZS poudarja strateški pomen prepovedi prodaje pod nabavno ceno za pravičnost, dolgoročno ekonomsko stabilnost, trajnostni razvoj, preprečevanje tržnih izkrivljanj ter zagotavljanje poštenih cen v celotni prehranski verigi. ZZS zahteva, da država prepozna to prepoved kot enega ključnih ukrepov za zagotavljanje nacionalne prehranske suverenosti in trajnostnega razvoja.
  • Primeri iz tujine: ZZS opozarja na primere iz Francije in Hrvaške, ki že imata zakonodajo, ki prepoveduje prodajo pod nabavno ceno, in predlaga, da se Republika Slovenija zgleduje po teh pozitivnih praksah, saj ti primeri dokazujejo, da je takšna ureditev mogoča in učinkovita.

Vključitev prepovedi prodaje pod nabavno ceno med nedovoljena ravnanja v verigi preskrbe s hrano v Zakon o hrani je ključnega pomena za prihodnost slovenskega kmetijstva in zagotavljanje prehranske suverenosti države. ZZS verjame, da tudi MKGP to ustrezno prepoznava in pričakuje, da bo, pred nadaljnim postopkom obravnave oz. sprejemanja predloga Zakona o hrani, s predstavniki deležnikov in pristojnimi ostalimi inštitucijami opravilo konstruktivno razpravo.


Ob predaji pobude predsednik ZZS Borut Florjančič povzel:


Prepoved prodaje pod nabavno ceno ni le ekonomsko nujna za preživetje naših kmetij, temveč je tudi strateško ključna za zagotavljanje prehranske suverenosti Slovenije. Pričakujemo, da bo država z resnostjo in posluhom brez kakršnih koli pomislekov sprejela našo pobudo ter odločno zajezila slabšanje položaja slovenskih kmetov, naraščajočo odvisnost od uvoza hrane ter škodljive posledice nelojalne cenovne politike. Pa ne samo zaradi usmeritev v Viziji EU, temveč prvenstveno zato, ker je delovanje za dobrobit domačega kmetijstva in gospodarstva njena osnovna strateška odgovornost.
predsednik ZZS Borut Florjančič
MJP 41

Preberite tudi

18.04.2025

Vesele velikonočne praznike!

Naj bo vaša velikonočna miza obložena z izdelki, ki jih s predanostjo in ljubeznijo pridelajo družinske kmetije naših zadrug, članic Zadružne zveze Slovenije. Podprimo domače, podprimo naše kmete!

Preberi več